Botox Białystok

Botox

Botox Białystok

Usuwanie zmarszczek preparatem botox Białystok – Art Medica

Zabiegi z użyciem preparatu zawierającego toksynę botulinową tzw. botox są najpopularniejszą metodą korygowania zmarszczek mimicznych  górnych części twarzy. Powstawanie zmarszczek mimicznych wiąże się z żywą mimiką, dlatego często pojawiają się nawet u osób bardzo młodych. 

Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej botox są mało inwazyjne, bezpieczne, dają szybkie i zauważalne przez otoczenie efekty, dlatego też pacjenci chętnie z nich korzystają. Mogą być wykonywane jedynie przez lekarza posiadającego odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje.

botox białystok

Obszary, które mogą zostać poddane ostrzyknięciu preparatem zawierającym toksynę botulinową  botox :

 • Zmarszczki pionowe między brwiami
 • Zmarszczki w okolicy bocznego kąta oka
 • Zmarszczki poziome czoła widoczne przy maksymalnym uniesieniu brwi

W razie potrzeby, w celu wygładzenia innych części twarzy, gdzie powstają drobne zmarszczki pod wpływem bogatej mimiki, niewielkie ilości preparatu zawierającego toksynę botulinową mogą być podawane w okolicę ust, brody, a nawet szyi.

Działanie toksyny botulinowej:

Toksyna botulinowa jest silnie działającą substancją, powodującą czasowe zahamowanie uwalniania acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekazywanie impulsów między nerwami a  mięśniami, do których dochodzą. Efektem działania tej substancji jest relaksacja mięśni i pośrednio wygładzenie zmarszczek.

botox-białystok-2

Przebieg zabiegu z użyciem preparatu botox Białystok Art – Medica:

Terapia preparatem zawierającym toksynę botulinową – botox (w celach estetycznych) jest stosunkowo prostym zabiegiem.  Wykonywana jest w gabinecie lekarza medycyny estetycznej. Polega na iniekcji niewielkiej dawki toksyny botulinowej domięśniowo lub śródskórnie, co pozwala na uzyskanie efektu wygładzenia zmarszczek. 

Nie ma potrzeby wykonywania szczegółowych badań diagnostycznych  przed zabiegiem i natychmiast po ostrzyknięcu pacjent może wrócić do zwyczajnej aktywności.

Dolegliwości bólowe w trakcie zabiegu są minimalne. Na życzenie pacjenta można zastosować znieczulenie miejscowe przy użyciu maści.

Efekty zabiegu:         

Działanie preparatu botox pojawia się po 2-3 dniach od momentu wykonania zabiegu, a pełny efekt terapeutyczny jest widoczny po 10-14 dniach. Rezultaty zabiegu utrzymują się średnio 3-6 miesięcy i zależą od indywidualnych cech organizmu, warunków anatomicznych oraz trybu życia pacjenta.

Minimalny odstęp czasu między kolejnymi wstrzyknięciami w tą samą okolicę powinien wynosić 3 miesiące (nie wliczając „dostrzyknięć” korekcyjnych podczas wizyty kontrolnej).

Czas trwania zabiegu:

Czas trwania zabiegu zależy od okolicy poddawanej terapii, przeciętnie trwa około 15-20 minut.

Postępowanie po zabiegu:

 • zaleca się ćwiczyć mięśnie mimiczne w miejscach wkłucia, w ciągu 0,5-1 godziny po zabiegu,
 • nie pochylać głowy do dołu i nie kłaść się spać w ciągu 4 godzin po zabiegu,
 • unikać intensywnego wysiłku fizycznego w dniu zabiegu,
 • unikać spożycia alkoholu przez 24h po zabiegu,
 • unikać różnicy ciśnień (latanie samolotem, nurkowanie) przez 24h po zabiegu,
 • unikać masażu ostrzykiwanej okolicy do 3 dni po zabiegu,
 • nie nagrzewać miejsc wstrzyknięć do 3 dni po zabiegu.

Jeśli zabieg z użyciem preparatu zawierającego toksynę botulinową dotyczy bardzo głębokiej zmarszczki, zaleca się dodatkowo wypełnienie jej kwasem hialuronowym.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu:

Bezwzględne:

 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona),
 • nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie),
 • należy bezwzględnie poinformować lekarza przeprowadzającego zabieg o wszelkich przyjmowanych lekach,
 • miejscowe infekcje skóry,
 • ciąża, okres laktacji.

Względne: istnieje możliwość wystąpienia większej ilości zasinień pozabiegowych:

• zaburzenia krzepnięcia krwi,

• stosowanie leków antykoagulacyjnych (np. aspiryna).

Działania niepożądane:

Wszelkie działania niepożądane, do których może dojść w wyniku iniekcji preparatu, mają charakter przemijający i na ogół ustępują po kilku dniach. W większości przypadków miejsce wprowadzenia preparatu jest praktycznie niewidoczne, chociaż czasami może zdarzyć się zaczerwienienie skóry i lekkie zasinienie, spowodowane uszkodzeniem drobnego naczynia i wynaczynieniem krwi w trakcie wprowadzania igły w tkankę. Wszystkie te powikłania mają charakter nietrwały, ograniczony czasem działania toksyny botulinowej.

Bezpieczeństwo stosowania preparatu:

Botulina stosowany jest od ponad 30 lat w wielu dyscyplinach medycznych.

W medycynie estetycznej preparat zostały zarejestrowany w 2002 roku. Na podstawie licznych badań i doświadczeń wielu ośrodków, można stwierdzić, że używanie tej substancji jest skuteczną i bezpieczną metodą spłycania zmarszczek. Preparat działa wyłącznie czasowo i lokalnie, a jego minimalne dawki nie mają żadnego działania ogólnoustrojowego. Ważne jest również, że powtarzalność zabiegu nie skutkuje toksycznością w wyniku sumowania się dawek preparatu w organizmie.